Sitemap

CorD Recommends

Više...

Jakov Milatović, predsednik Crne Gore

Povratak partnerstvu i saradnji

Smatram da je u prvoj godini mog...

Nj.e. Mr. Jozsef Zoltan MAGYAR, ambasador Mađarske u Srbiji

Bezbednost, proširenje, odgovor na demografske izazove…

Nema dvojbe da je idiličan svet mirnog...

Danilo Krivokapić, direktor SHARE Fondacije

Ulaznica za svetska digitalna tržišta

Pristupanje zapadnog Balkana jedinstvenom digitalnom tržištu EU,...

Nebojša Bjelotomić, izvršni direktor Inicijative Digitalna Srbija

Privreda i akademija moraju bolje da sarađuju

Privreda uz pomoć države treba da usmerava...

Pobeda Pelegrinija na predsedničkim izborima u Slovačkoj

Kandidat vladajuće koalicije Peter Pelegrini pobedio je u drugom krugu predsedničkih izbora u Slovačkoj osvojivši glasove 55 odsto građana...

Usvojen memorandum Srbije i Francuske o strateškom partnerstvu za razvoj nuklearnog civilnog programa

Na sednici Vlade Srbije usvojen je Memorandum o razumevanju između Vlade Srbije i Francuske Elektroprivrede (EDF), o uspostavljanju okvira...

Počeo Inovacioni forum Srbija–Francuska: Inoviraj za planetu! Igraj zeleno!

Organizovanjem inovacionih foruma sa Srbijom, a prvi je bio održan u Muzeju nauke i tehnike, odajemo počast uspesima Srbije...

EP i Savet EU postigli dogovor o dodatnih šest milijardi evra pomoći i zajmova za zapadni Balkan

Evropski parlament i Savet EU postigli su dogovor o planu dodatnog finansiranja šest zemalja zapadnog Balkana na njihovom putu...

Zrenjanin Prestonica kulture Srbije 2025. godine

Ugovor za projekat "Prestonica kulture Srbije 2025. godine" potpisan je u Vladi Srbije, a ta čast pripala je Zrenjaninu. Ugovor...

Tamara Daltroff, generalni direktor EACA

Teška i inspirativna vremena

Bregzit, izbori u Evropskom parlamentu i nova struktura Evropske komisije, kao i pojava novih igrača na tržištu i pitanja zaštite podataka, uticaće i na rad agencija 2019. godine. Lokalne agencije moraće da se suoče i sa izazovima na domaćem terenu

Prolazimo kroz zaista izuzetnu godinu“, kaže generalni direktor EACA Tamara Daltroff, sa kojom smo razgovarali početkom 2019. godine. Teme kao što su privatnost, novi pristupi marketingu i složena politička agenda u EU pronašli su svoje mesto u ovom dinamičnom razgovoru.

Koji su novi izvori rasta? Koji su izazovi u marketingu na više platformi?

Nova evropska pravila o zaštiti podataka („GDPR”) i dalje utiču na firme čiji se poslovni modeli zasnivaju na obradi podataka građana EU. Neke od tih firmi su morale ili su još uvek u procesu menjanja svojih poslovnih modela i procesa prikupljanja podataka. Rezultat je bio još jedan „talas kolačića“ koji je od korisnika (potrošača) zahtevao da daju ponovljeni, granularni – i često neugodan – pristanak.

Jedan od najvećih izazova biće poboljšanje iskustva potrošača tokom pretraživanja, što će neminovno podrazumevati i gledanje oglasa. Poslovni modeli i metode prikupljanja podataka koji poštuju izbor potrošača i njihovu privatnost verovatno će se isplatiti, dok istovremeno potrošači postaju sve bolje upućeni i svesniji svojih prava na zaštitu privatnosti. Ako potrošači vide da se njihovi izbori poštuju u pogledu vrste oglasa koje žele da vide, veća je verovatnoća da će na njih pozitivno odreagovati. Ovo će postajati sve značajnije kako se oglašavanje sve više premešta na korisničke uređaje.

Trenutna podeljenost tržišta između dva najveća aktera (Facebook i Google), brzim širenjem Amazona prerasta u trojstvo, i ovo se na tržištu oglašavanja verovatno neće skoro promeniti. Ako budu prilagođavale i inovirale svoje oglasne usluge, i agencije će imati više mogućnosti. Međutim, velike platforme su sve više pod zakonodavnim nadzorom i verovatno će i u 2019. nastaviti da budu meta agencija za zaštitu podataka.

Ostaje da se vidi koje će nove tehnologije, kao što su proširena stvarnost, veštačka inteligencija i vizuelna i glasovna pretraga, postati razumna osnova za ulaganje

Da li industrija ima adekvatnu bazu novih talenata prilagođenih novoj eri? Koje veštine su najviše tražene?

Marketinške agencije danas moraju da se utrkuju za talente sa mnogim bogatim, najbrže rastućim i visoko profilisanim kompanijama. Brendovi kao što su Google, Facebook, Instagram i Snapchat su u potrazi za ljudima koji mogu da operišu podacima, razvijaju marketinške strategije i sadržaje, što je vrlo slično veštinama potrebnim za rad u marketingu. Ove kompanije su uvek u žiži javnosti, okupiraju sve naslovne strane, jer njihovo precizno targetiranje generiše visoke prihode u odnosu na ulaganja u marketing. Sve to im pomaže da privuku najbolje talente.

Tržištu ne manjka marketinških stručnjaka koji su strastveni i svesni vrednosti koje ova industrija može da ostvari. U komercijalnom sektoru, oglašavanje u najboljem slučaju daje društvenu vrednost, kreiranjem iskustava koje ljudi smatraju emocionalno snažnim i povezuju ih sa brendovima u čije vrednosti i svrhe veruju.

Sa akademskog stanovišta, znamo da univerziteti neprekidno razvijaju svoje komunikacijske programe, tako da studenti izlaze sa studija dobro opremljeni za karijeru u oglašavanju. Ako postoji neka veština koja je najvažnija za profesionalce u marketinškoj agenciji, to je, više nego ikada, sposobnost saradnje sa ljudima sa različitim specijalizacijama, osobinama ličnosti, radnim stilovima i planovima.

Da li globalizacija briše lokalne marketinške kompanije ili im daje mogućnost da pronađu nove niše poslovanja?

Lokalne agencije za komunikacije su idealne za targetiranje lokalne publike, jer dobro poznaju jezik i kulturu. Čak su i velike međunarodne kampanje često prilagođene lokalnom kontekstu. To može biti rezultat istraživanja tržišta i njegovih lokalnih specifičnosti ili posledica pravila koja variraju od tržišta do tržišta (npr. O označavanju ili zahtevima za informacijama).

Na globalnom nivou, uočavamo još jedan trend. Naime, velike konsultantske kuće za upravljanje preuzimaju agencije i dizajnerske studije. Među agencijama postoje različiti stavovi o tome da li ovo predstavlja stvarnu pretnju za celu industriju ili je samo fenomen koji se može rešiti. Agencije se obično mogu osloniti na čvrste veze s oglašivačima i medijima i one su centri kreativnosti – što je faktor koji možda nedostaje konsultantskim kućama. Jedno važno pitanje je, međutim, potencijalni sukob interesa konsultanata koji vrše medijske revizije, koji prelaze u reklamni prostor i sada pružaju istu vrstu usluga koje su revidirali – sa svim internim znanjem koje uz to dolazi.

Koje su potencijalne političke promene u Evropi i kakav je njihov uticaj na agencije?

Veliki broj značajnih promena u Evropi obeležiće 2019. godinu. Prvo, Velika Britanija treba da napusti Evropsku uniju 29. marta 2019. godine. Posle skoro dve godine pregovora, čini se da će odvajanje biti u znaku „tvrdog Bregzita“, što znači da će zemlja napustiti unutrašnje tržište EU i Carinsku uniju, i u slučaju „Bregzita bez dogovora“ to će se dogoditi iznenada, preko noći, potencijalno stvarajući haos.

Agencije s obe strane Lamanša trenutno su u kompleksnom položaju u pogledu mogućih posledica budućeg aranžmana, razmatraju koje korake treba poduzeti i da li će postojati nekakav prelazan period ili ne.

Osetićemo uticaj Bregzita na onlajn oglašavanje, pre svega u prekograničnom protoku podataka, kao i u obradi i skladištenju podataka. Agencije će možda morati da zaključe standardne ugovorne klauzule dok čekaju da Evropska komisija saopšti da li Velika Britanija pruža adekvatnu zaštitu podataka. Uticaj će se osetiti i u specifičnim sektorima koji su relevantni za agencije, poput putovanja, turizma, robe široke potrošnje, hrane i transporta. Ovakav razvoj događaja mogao bi da utiče na poverenje potrošača.

Uspeh lokalnih agencija u velikoj meri zavisi od zdravog lokalnog medijskog tržišta. Kako se regionalni mediji bore da uspostave nove poslovne modele da bi se prilagodili digitalnoj eri, agencije će verovatno ispaštati u tom procesu

Kao posledica Bregzita, agencije sa sedištem u Velikoj Britaniji moraće da revidiraju ugovore o radu sa svojim zaposlenima iz EU, i obrnuto. Svako poslovno putovanje između Velike Britanije i EU takođe može biti otežano. Već smo svedoci toga, a verovatno će biti sve više primera agencija sa sedištem u Velikoj Britaniji koje će se preseliti ili registrovati u EU, kako bi ostale u okvirima postojećih nadležnosti. Agencije će morati da pronađu načine da nastave svoje poslovanje.

Još jedna politička promena biće izbori za Evropski parlament u maju 2019. i novi sastav parlamenta. U ovom trenutku, teško je predvideti konačni ishod, ali postoji strah od povećanja broja populističkih političara i neizvesnih budućih garancija za zakonodavstvo koje pogoduje poslovanju. Pored toga, postoji nekoliko zakonodavnih dokumenata koje sadašnje zakonodavstvo neće imati priliku da usvoji, što će onda biti prosleđeno novom parlamentu, koji će odlučiti o njima. Među takvim dokumentima nalazi se i Uredba o e-privatnosti, veoma relevantan propis koji se odnosi na agencije za oglašavanje koje rade na onlajn kampanjama, a koje će bliže odrediti Opštu uredbu o zaštiti podataka. Ukoliko izmakne kontroli, ova regulativa bi mogla da ima ozbiljne implikacije na ciljano oglašavanje.

Konačno, evropski izbori će značiti i novi sastav Evropske komisije. Ostaje da se vidi u kom pravcu će se kretati uslovi trgovine sa SAD, Kinom i Velikom Britanijom; regulisanje novih tehnologija (veštačka inteligencija, povezana vožnja, tehnološka industrija SAD) i naravno politika EU o zemljama u susedstvu, kao što je Srbija.

 

Pročitajte još...

Lajčak novi ambasador EU u Švajcarskoj

Specijalni predstavnik za dijalog Beograda i Prištine, slovački diplomata Miroslav Lajčak, imenovan je za novog ambasadora EU u Švajcarskoj nakon što je visoki predstavnik...

Ambasada Francuske i Francuski institut u Srbiji organizuju manifestaciju Ritam francuske kulture

Tokom ove godine, u kojoj je Pariz domaćin Olimpijskih igara, Francuski institut u Srbiji i ambasada te zemlje će predstaviti, zajedno sa svojim dugogodišnjim...

Svečano otvorena rezidencijalna kula AFI Home Skyline – Definisani novi standardi ekskluzivnog stanovanja

Na atraktivnom događaju otvaranja prestižne rezidencijalne kule AFI Home Skyline koji je održan prošle nedelje, Beograd je dobio novi simbol luksuznog stanovanja. Veličanstvena kula...

Strip iz 1938. u kome se prvi put pojavljuje Supermen prodat za rekordnih šest miliona dolara

Primerak stripa iz 1938. godine u kojem se prvi put pojavljuje Supermen prodat je za rekordnih šest miliona dolara anonimnom kolekcionaru, objavila je aukcijska...

Bela kuća zahteva da Mesec dobije svoju vremensku zonu

Bela kuća je zatražila od američke svemirske agencije (NASA) da stvori novu vremensku zonu za Mesec do kraja 2026. godine, kao deo šireg cilja...

Оtvorena Nedelja finskog filma

Otvorena je 7. Nedelja finskog filma, filmom Porodični ručak rediteljke Tije Kuovo. Osam filmova po izboru selektora Stefana Arsenijevića biće predstavljene beogradskoj publici u...

Platforma Crvenog krsta Srbije najistaknutija digitalna inovacija u oblasti migracija za region Evrope

Onlajn platforma koja poboljšava komunikaciju i pružanje pomoći, sa posebnim fokusom na migrante, prepoznata je od strane Međunarodne Federacije društava Crvenog krsta Crvenog polumeseca...

Gana otvara ambasadu u Beogradu, najavljeno nakon sastanka ministara spoljnih poslova dve zemlje

Gana će otvoriti ambasadu u Beogradu, najavio je ministar spoljnih poslova Srbije Ivica Dačić posle sastanka sa ministarkom spoljnih poslova i regionalne integracije Gane...