Mapa sajta

Dragoljub Damljanović, predsednik Francusko-srpske privredne komore (CCI France Serbie)

Saradnja dveju zemalja napreduje

CorD Recommends

Nikolaos Sliousaregko President of the Management Board of HBA

Nove mogućnosti za ulaganja

Prisustvo premijera Grčke, Kirjakosa Mitsotakisa i predsednika...

Fanina Kovačević-Popaz, izvršna direktorka HBA

Doslednost i inovativnost

Dvadeset godina uspešnog rada predstavljaju izvor inspiracije...

Slavica Đukić Dejanović, ministarka prosvete

Razumemo izazove i šanse digitalizacije

Srbija korača u susret svim promenama koje...

Miloš Đuričanin, direktor strategije i razvoja Nordeus fondacije

Škola budućnosti je škola mogućnosti

Naša vizija je da deci i mladima...

Evropski savet usvojio zakon koji štiti slobodu medija, medijski pluralizam i uređivačku nezavisnost u EU

Evropski savet usvojio je novi zakon koji štiti slobodu medija, medijski pluralizam i uređivačku nezavisnost u Evropskoj uniji, objavila...

Wiener Städtische osiguranje dobitnik priznanja Dobročinitelj

Kompanija Wiener Städtische osiguranje dobila je priznanje „Dobročinitelj” za društveno odgovorne aktivnosti sprovedene tokom 2021, 2022. i 2023. godine....

Srbija i BiH među 11 zemalja koje dobijaju zajam od Razvojne banke Saveta Evrope

Razvojna banka Saveta Evrope (CEB) odobrila je zajmove vredne 1,3 milijardi evra za 11 zemalja članica te organizacije, uključujući...

Potpisani ugovori o finansijskom aranžmanu za vetropark Pupin

Set ugovora za finalizaciju finansijskog aranžmana za izgradnju Vetroparka "Pupin" sa Evropskom bankom za obnovu i razvoj potpisan je...

Ball Corporation objavio finansijski izveštaj i izveštaj o održivosti za 2023. godinu

Kombinovani izveštaj Ball-a ističe posvećenost kompanije održivom poslovanju čime doprinosi ostvarivanju održivih ciljeva svojih kupaca i potvrđuje zašto treba...

U Komori veruju da će metro biti najveći francuski projekat u Srbiji. Očekuje se i realizacija drugih značajnih infrastrukturnih projekata u kojima bi Francuzi bili prisutniji. Francuska preduzeća su veoma zainteresovana za učešće u daljem razvoju energetskog sektora u Srbiji

Više od deset godina Francusko-srpska privredna komora radi na jačanju ekonomskih veza dveju zemalja, koje su sve bolje otkako je Srbija postala kandidat za članstvo u Evropskoj uniji. Stabilnost na svim poljima daje sigurnost potencijalnim francuskim investitorima da istražuju srpsko tržište i u njega ulažu.

Od 2000. godine francuski investitori bili su među prvima koji su se odlučili da investiraju – u Srbiju su, među više od sto kompanija, stigli i Lafarž, Mišlen, Šnajder elektrik, Kredit agrikol, Somboled – Laktalis i Hačinson. Zanimljivo je da se svaka druga od tih kompanija bavi proizvodnjom.

Trenutno se u Francuskoj najviše govori o digitalizaciji i inovacijama. S tim u vezi, najavljena glavna tema ovogodišnje Francuske nedelje je digitalizacija (od 16-22. novembra). O svemu tome, ali i doprinosu Francusko-srpske komore, kojim je veoma zadovoljan, govori njen predsednik, Dragoljub Damljanović.

Ekonomska razmena raste; u prva tri meseca ove godine porasla je za više od 12 odsto

– Iako smo, u odnosu na, recimo, neke druge francuske komore u inostranstvu ili strane komore u Srbiji relativno manja komora kada je reč o broju članova ili broju zaposlenih, uspeli smo da održimo vrlo dinamičan ritam aktivnosti i događaja koje organizujemo. U Srbiji smo definitivno glavna adresa za sva francuska preduzeća. Istovremeno, za taj uspeh moramo da zahvalimo pre svega našim članovima, Ambasadi Francuske s kojom odlično sarađujemo, agenciji Biznis Frans, kao i činjenici da smo deo mreže francuskih komora.

Komora je svakodnevno u kontaktu s francuskim privrednicima. Za šta su trenutno najzainteresovaniji u Srbiji?

‒ Tu su, naravno, francuski giganti koji budno prate ekonomska dešavanja u Srbiji, tendere za velike projekte, zainteresovani su za privatizacije, javno-privatna partnerstva. Pored toga, nedavni dolazak velike francuske hotelijerske grupacije Akor raduje nas i ohrabruje, jer je još samo turizam ostao kao sektor bez francuskog prisustva.

Upiti su sve češći i u digitalnoj industriji; poznato je da je Francuska strateški opredeljena da podstiče razvoj startapova i inovacija. Istovremeno, imamo odlične kadrove i talente, sjajne ideje. Trebalo bi u što većoj meri raditi na ostvarivanju saradnje na startap projektima.

Veliki potencijal vidimo i u poljoprivredno-prehrambenom sektoru koji je dominantan u obe zemlje. Na Sajmu poljoprivrede održanom u maju u Novom Sadu organizovali smo više od 80 sastanaka za delegaciju francuskih preduzeća.

Radom u kompaniji Šnajder elektrik stekli ste veliko iskustvo u energetici. Kako procenjujete potencijale i napredak Srbije u toj oblasti i koliko su francuski privrednici zainteresovani za ulaganja na tom polju?

‒ Energetika je jedan od najznačajnih potencijala za razvoj u srpskoj ekonomiji. Srbija je napravila veliki iskorak u modernizaciji i razvoju prenosnog sistema, kao i proizvodnje električne energije. Veliki potencijal je u investiranju u obnovljive izvore, kao i u elektrodistributivni sistem. Francuska preduzeća su veoma zainteresovana da učestvuju u daljem razvoju energetskog sektora u Srbiji.

Šta francuskim investitorima, uprkos sve boljem poslovnom okruženju u Srbiji, i dalje smeta?

‒ Investitori traže brže ekonomske reforme, smanjivanje administracije, brže rešavanje velikih privatizacionih projekata i pokretanje javno-privatnih partnerstava, usaglašavanje zakona s evropskim pravom. Brzina kojom vodimo i rešavamo pregovaračke procese o uključenju u Evropsku uniju od suštinske je važnosti.

U septembru 2016. godine, kada je srpski premijer bio u zvaničnoj poseti Parizu, održana je Poslovna konferencija na kojoj je učestvovalo oko 80 francuskih kompanija zainteresovanih za poslovanje u Srbiji. Koliko su, posle toga, pojačani kontakti s Komorom i ima li konkretnih rezultata?

‒ Na tom forumu mahom su učestvovale velike francuske grupacije. Kompanija Erbas je nekoliko meseci posle tog foruma ostvarila sporazum o saradnji sa Srbijom o nabavci devet helikoptera, kao i o operativnoj saradnji. Mi smo održali B2B sastanke sa zainteresovanim francuskim kompanijama, a neki od najzanimljivijih razgovora bili su vezani za održivi razvoj i obnovljive izvore energije. Kontakti su, naravno, nastavljeni i posle foruma, ali su projekti takve prirode da je za njihovu realizaciju potrebno više vremena.

Francuska i Srbija potpisale su 2011. Sporazum o strateškom partnerstvu. U kojim oblastima je, prema vašem mišljenju, taj sporazum nedovoljno iskorišćen?

‒ Saradnja dveju zemalja napreduje. Ako pogledate napredak ekonomske razmene koja je u konstantnom rastu – samo u prvom kvartalu 2017. porasla je za preko 12 odsto, a zatim i susrete najodgovornijih ljudi i poruke koje dobijamo iz Francuske, jasno je da su naši bilateralni odnosi vrlo dobri.

Svi očekujemo početak realizacije značajnih infrastrukturnih projekata u kojima bi Francuzi bili prisutniji. Samim tim bi se i Srbija oslonila na francusku ekspertizu, a poznato je da su oni svetski lideri u više domena: javni saobraćaj, infrastruktura, urbanizam i slično.

Francuzi su veoma zainteresovani za poljoprivredno-prehrambeni sektor. Turizam je jedina oblast u Srbiji u kojoj još nisu prisutni

Pre dve godine Francuska i Srbija dogovorile su saradnju u oblasti javno- privatnog partnerstva, u kojem Francuska ima dvovekovno iskustvo. Koliko je, u međuvremenu, uz francusku pomoć, Srbija napredovala na tom polju?

‒ To pitanje je na dnevnom redu i kada je u pitanju pregovarački proces s Evropskom unijom. Dijalog dveju zemalja je konstantan i intenzivan, ali je potrebno da sačekamo početak realizacije nekog konkretnog projekta. Verujemo da će se ove godine to i ostvariti.

Zvaničnici Grada Beograda kažu da bi radovi na izgradnji beogradskog metroa trebalo da počnu 2020. Verujete li da će ga, kao što se decenijama najavljivalo, graditi francuske kompanije?

‒ Francuzi su radili studiju izvodljivosti. Ežis trenutno radi plan trase prve linije metroa. Mi se nadamo da će Francuzi učestvovati i u gradnji ovog projekta koji bi verovatno bio i najveći francuski projekat u Srbiji do sada. Naša zemlja, uostalom, neće pronaći boljeg partnera za izgradnju metroa, u saradnji sa domaćim firmama, naravno.

Šta su prioriteti Komore u predstojećem periodu?

‒ Pored zastupanja interesa naših kompanija članica, prioritet nam je promovisanje tema koje su trenutno top-teme u francuskoj ekonomiji, pre svega digitalizacija i inovacije. Upravo će najnovija dostignuća u digitalnom svetu biti tema naše Francuske nedelje u novembru.

Pročitajte još...

Francuska dobila najmlađeg premijera u svojoj istoriji

Predsednik Francuske Emanuel Makron imenovao je Gabrijela Atala za novog premijera Francuske, koji će biti najmlađi predsednik vlade u istoriji zemlje. Sa 34 godine, Atal...

Francuska premijerka podnela ostavku

Francuska premijerka Elizabet Born podnela je ostavku, saopštilo je francusko predsedništvo. Promena premijera, piše Rojters, dolazi nakon godine koja je bila poremećena političkim krizama izazvanim...

Zvaničnici 22 države potpisali Deklaraciju o utrostručavanju nuklearne energije do 2050. godine

Šefovi država i drugi najviši zvaničnici iz 22 zemlje potpisali su Deklaraciju o utrostručavanju nuklearne energije do 2050. godine, što će pomoći u procesu...

Francuska nedelja obeležena uz Novi Božole i francuske Ile de France sireve

Još jedno obeležavanje Francuska nedelje, sada već tradicionalne manifestacije, otvoreno je svečanim dočekom novog Božolea powered by Belgrade Airport u Barel House u Beogradu,...

Napoleonov šešir prodat na aukciji u Francuskoj za 1,9 miliona evra

Šešir koji je pripadao francuskom imperatoru Napoleonu Bonaparti prodat je na aukciji u Francuskoj za 1,9 miliona evra, objavili su tamošnji mediji. Šešir, poznat kao...

Ambasador Pjer Košar: Snažni odnosi francuske i srpske privrede, trgovinska razmena blizu dve milijarde evra

Ekonomski odnosi Francuske i Srbije su snažni, a trgovinska razmena dostigla je blizu dve milijarde evra, izjavio je ambasador Francuske u Srbiji Pjer Košar...

U EU više od 9 miliona farmi, dominiraju porodična gazdinstva

U Evropskoj uniji bilo je 9,1 miliona farmi u 2020. godini, od kojih velika većina (procenjuje se da je reč o 93%) može biti...

Schneider electric zapošljava 150 ljudi u sledećoj godini

Kompanija Schneider Electric danas je najavila da zapošljava novih 150 ljudi, mahom inženjerske struke i to u u razvojnom centru u Novom Sadu i...