Mapa sajta

Nj.E. Čen Bo, ambasadorka Narodne Republike Kine u Beogradu

Prijateljstvo čvrsto kao čelik

Nakon što je HBIS grupa kupila železaru i niza reformi u procesu proizvodnje i rukovođenja, železara Smederevo je postala najveći izvoznik u Srbiji i zapošljava 5000 ljudi. Problem (EU) kvota predstavlja veliki izazov za železaru i negativno utiče na njen rad. Očekujemo da će problem kvota biti rešen što je pre moguće kako bi sprečili njegov negativan uticaj na zdrav razvoj železare – Čen Bo

Nova ambasadorka Kine, Njena ekselenijca Chen Bo vraća se u Srbiju u kojoj je već službovala devedesetih godina I ne čudi što nastavlja praksu svojih prethodnika da sa sagovornicima u Beogradu razgovara na odličnom srpskom jeziku. U intervjuu CorD magazinu govori o promenama koje zatiče u Srbiji ali I o novoj politici ekonomske saradnje Kine I Srbije koja je intenzivirana inicijativom “Pojas I put”. Govoreći o bojazni od kineskog ekonomskog uzleta, ambasadorka Čen Bo kaže da je on odraz “protekcionističkog trenda mišljenja” I dodaje da veruje da je, kada se radi o odnosima sa Evropskom unijom, reč “samo o jednom šumu” u saradnji. Taj šum u komunikaciji sa interesovanjem se prati u Srbiji budući da svoj ekonomski oporavak bazira na stranim investicijama koje u sve većem broju dolaze iz Kine ali I na ekonomskom partnerstvu sa EU. Zato je sudbina izvoza železare u Smederevu, koja je sada vlasništvo kineskog HBIS-a, bila jedno od nezaobilaznih pitanja.

Vaša Ekselencijo, kada je najavljen Vaš dolazak u Beograd, objavljeno je da se treći put vraćate u Srbiju, gde ste već u dva navrata radili u ambasadi NR Kine. Sada kada se vraćate kao ambasadorka kakvi su Vam prvi utisci?

Posebno sam radosna što opet radim u Srbiji, osećam se srećno istovremeno i odgovorno što sam stupila na dužnost izvanredne i opunomoćene ambasadorke Narodne Republike Kine u Republici Srbiji. Srbija je zemlja u kojoj sam studirala i radila, prva zemlja nakon Kine u kojoj sam duže vreme živela i ima posebno mesto u mom srcu. Kad sam ponovo došla u Srbiju primetila sam promene koje se odigravaju – puno toranjskih kranova, puno automobila u saobraćaju, novi projekti, izgradnja novih fabrika; jedna živopisna scena. Nakon stradanja, Srbija se vratila na put prosperiteta i razvoja, što me jako raduje. Duboko osećam da se Srbija u nekom smislu nije promenila, još uvek je gostoljubiva, otvorena i inkluzivna, puna prijateljskih osećanja prema Kini i kineskom narodu. Spremna sam da se svesrdno posvetim produbljivanju tradicionalno prijateljskih odnosa naše dve zemlje i budem “most” i izaslanik naša dva naroda.

Početak Vašeg mandata u Srbiji obeležen je polaganjem kamena temeljca za izgradnju velike fabrike guma uZrenjaninu koju otvara kineska kompanija „ Sandong Lingong“. Jeste li zadovoljni odlukom te velike kompanije da započne posao u Srbiji?

Naravno mi je drago da kao ambasadorka Kine jedan tako veliki projekat kineskog preduzeća bude implementiran u Republici Srbiji. Poslednjih godina, pod ličnim rukovodstvom predsednika Xi Jinping-a i predsednika Aleksandra Vučića, oslanjajući se na inicijativu “Pojas i put”, saradnja Kine i Srbije je ostvarila opipljive rezultate. Projekat izgradnje fabrike guma Linglong je otelotvorenje obostrano korisne i zajednički pobedonosne saradnje naše dve zemlje. Investicija na ovom projektu je vredna skoro 1 milijardu američkih dolara. Otvaraju se radna mesta za 1200 radnika. Izgradnja jedne od najmodernijih fabrika za proizvodnju guma u Evropi, ne samo da će promovisati zapošljavanje i poboljšanje životnog standarda građana u Zrenjaninu i okolini, nego će doprineti i ekonomskom i socijalnom razvoju Srbije. Istovremeno, investiranjem u Srbiji, kompanija Lindong je pronašla svoj dom koji joj najviše odgovara za svoj dalji razvoj u Evropi i postavila dobru platformu za rast i poboljšanje ukupne konkurentnosti na evropskom tržištu. Verujem da će u budućnosti biti još “Železara Smederevo”, “Rudnika u Boru” i “Fabrika guma Linglong”.

PREDSEDNIK ALEKSANDAR VUČIĆ I NJ.E. ČEN BO

Budući da ste dobar poznavalac Srbije, ali i regiona, u Srbiju dolazite sa mesta ambasadorke u Sarajevu, verujete li da Zapadni Balkan, koji se predstavlja kao nestabilan region, može da ostane zanimljiv i ostalim kineskim investitorima?

Region Zapadnog Balkana je doživeo dosta turbulencija, mnogi problemi su ostali nerešeni, ali je generalno gledano za njega relativno stabilan period i otvoriće vrata periodu brzog razvoja ekonomije koji sledi nakon oporavka, dok će poslovno okruženje nastaviti da se poboljšava. Primetila sam da je sve više kineskih kompanija, ali i drugih stranih kompanija koje investiraju u regionu Zapadnog Balkana, posebno u Srbiji. Još postoji puno razlika između nivoa ekonomskog razvoja zemalja Zapadnog Balkana i zemalja članica Evropske unije, zapravo te razlike predstavljaju potencijale za saradnju i razvoj. Kompanije su glavno telo tržišta i najosetljivija su na stanje na tržištu. Verujemo da će sve više investitora biti pozitivno u pogledu razvojnih potencijala zemalja Zapadnog Balkana.

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić pozvao je nedavno Srbe koji žive na Kosovu i Metohiji da pre odluke o napuštanju svih tamošnjih institucija sačekaju njegov susret sa predsednikom Kine. Kakav je stav Kine prema aktuelnim dešavanjima na Kosovu?

Stav Narodne Republike Kine po pitanju Kosova i Metohije je jasan i dosledan. Kina poštuje suverenitet i teritorijalni integritet Republike Srbije, razume opravdanu zabrinutost koju Srbija ima spram pitanja Kosova i Metohije i podržava reševanje ovog problema putem dijaloga i ceni napore koje je Srbija uložila u tom pravcu.

Mislite li da je prošao “strah od Kine” koji je pratio dolazak kineskih investicija u Evropu?

Takozvani “strah od Kine” je u suštini odraz protekcionističkog trenda mišljenja. Nedavno je na 21. susretu lidera Kine i Evropske unije izdata zajednička izjava koja jasno pokazuje da će se Kina i Evropska unija i dalje otvarati jedna prema drugoj i zajedno raditi protiv protekcionizma. Teorija “straha od Kine” je samo jedan šum u saradnji Kine sa Evropskom unijom. Uvereni smo da zajednička pobeda svih strana predstavlja glavnu melodiju u toj saradnji.

Čini se da ni danas nisu približeni stavovi velikih svetskih sila prema medjunarodnim vojnim intervencijama?

Kina se uvek zalaže za mirno rešenje sporova putem dijaloga, poštovanje principa Povelje Ujedinjenih nacija i protivila se upotrebi ili pretnji silom.

Šta je u tom smislu postigao nedavni sastanak predsednika Si Đinpinga i evropskih lidera Makrona, Merkel i Junkera. Tom prilikom predsednik Si Đinping je istakao četiri principa na kojima treba da bazira globalno upravljanje. U kojoj meri ovi principi mogu da utiču na aktuelnu situaciju u svetu i na Zapadnom Balkanu?

U trenutnoj međunarodnoj situaciji ima dosta faktora nestabilnosti i neizvesnosti, a protekcionizam je u porastu. Kina i Evropa, kao dve važne međunarodne sile su istaknuti učesnici koji uobličavaju proces svetske multi-polarizacije i ekonomske globalizacije. Tokom svoje posete Evropi u martu mesecu, predsednik Si Đinping se sastao sa evropskim liderima i postigao važne konsenzuse oko odlučnog očuvanja multilateralizma i uvođenja stabilnosti, sigurnosti i predvidljivosti u svet koji je pun neizvesnosti. Predsednik Si Đinping je izneo i važan koncept o poboljšavanju globalnog upravljanja. Naime radi se o podržavanju pravičnosti i racionalnosti, uzajamnoj konsultaciji i razumevanju, međusobnom pomaganju na istom putu kao i zajedničkoj koristi i pobedi. On je takođe izložio pozicije i poglede Kine na globalno upravljanje. Verujem da će, ukoliko sve strane zajedno ulažu napore, doći do pozitivnih promena u svetu, uključujući i Zapadni Balkan.

Na početku svog mandata u Srbiji govorili ste o “čeličnom prijateljstvu Kine I Srbije”. To asocira I na veliki poslovni poduhvat kupovine Železare Smederevo, koja je sada u vlasništvu kineske HBIS grupe. Da li je poslovanje železare otežano odlukom Evropske komisije da Srbiju ne izuzme iz tzv. izvoznih kvota za čelik i ostale proizvode iz Smedereva?

Nakon što je HBIS grupa kupila železaru i niza reformi u procesu proizvodnje i rukovođenja, železara Smederevo je postala najveći izvoznik u Srbiji i zapošljava 5000 ljudi koji žive i rade u miru. Industrija gvožđa i čelika u Srbiji se preporodila, a njen stabilan rad je od velikog značaja za razvoj srpske ekonomije. Problem kvota predstavlja veliki izazov za železaru i negativno utiče na njen rad. Očekujemo da će problem kvota biti rešen što je pre moguće kako bi sprečili njegov negativan uticaj na zdrav razvoj železare.

Nedavno je Srpsku akademiju nauka i umetnosti posetila delegacija Kineske akademije nauka. Kakvi su efekti ove posete i koji je nivo saradnje akademske zajednice?

Ovo je prvi put posle dugog niza godina da predsednik Kineske akademije nauka boravi u poseti Republici Srbiji. Predsednik Republike Srbije gospodin Aleksandar Vučić je primio delegaciju na čelu sa predsednikom gospodinom Bai Čunlijem. Kineska akademija nauka i Srpska akademija nauka i umetnosti potpisale su tom prilikom sporazum o naučno tehnološkoj saradnji. Kineska strana je pozvala srpsku stranu da se pridruži Međunarodnom savezu naučnih organizacija u okviru inicijative Pojas i put (ANSO) i programu za talente Kineske akademije nauka (PIFI), i spremna je da promoviše bilateralnu saradnju u oblasti istraživanja i razvoja prirodnih proizvoda i novih lekova, održivog poljoprivrednog razvoja, informacionih tehnologija itd. Saradnja u oblasti naučno istraživačkog rada je još uvek u povoju, ali se veruje da će se nakon ove posete bilateralna saradnja na ovom polju intenzivirati.

Za kraj da Vas pitam kako će u Vašoj zemlji biti obeležena 70. godišnjica stvaranja NR Kine i da li ste tim povodom planirali da nešto organizujete i u Srbiji?

Pod rukovodstvom Komunističke partije Kine, od 1949. godine do danas Kina je prošla izvanrednih 70 godina. Od siromašne zemlje sa BNP koji ne dostiže 20 milijardi američkih dolara, do druge ekonomije sveta sa 13,3 biliona američkih dolara, i sa preko 30% doprinosa svetskom ekonomskom rastu više godina u nizu. Međutim, Kina je i dalje zemlja u razvoju, naš BNP po glavi stanovnika je manji od 10 hiljada američkih dolara i nalazi se oko 70. mesta u svetu. Povodom 70. godišnjice osnivanja Narodne Republike Kine organizovaćemo niz manifestacija. Ipak, naš najvažniji zadatak je da sumiramo iskustvo stečeno tokom ovih 70 godina razvoja, prepoznamo aktuelne probleme i izazove i definišemo nove pravce razvoja. Tim povodom kineska ambasada će organizovati niz događaja, kao što su izložbe, a ovogodišnji prijem za Dan nacionalnosti će biti većeg obima nego prethodnih godina. Srpski prijatelji iz raznih krugova su dobrodošli da aktivno učestvuju u aktvnostima koje organizuje naša ambasada.

Nedavno su održani Drugi forum međunarodne saradnje Inicijative Pojas i Put i Osmi sastanak šefova Vlada Kine i zemalja centralne i isto ne Evrope. Kakvi su rezultati ova dva događaja?

Od 25. do 27. aprila u Pekingu je održan Drugi forum međunarodne saradnje „Pojas i put“. Na okruglom stolu lidera u okviru foruma učestvovalo je računajući i Kinu, 40 šefova država, zvaničnika vlada i predstavnika međunarodnih organizacija. Na Drugom forumu međunarodne saradnje „Pojas i put“ od ukupno 6000 gostiju iz inostranstva učestvovalo je 150 zemalja i 92 međunarodne organizacije. Učesnici su se u načelu složili da inicijativa „Pojas i put“ predstavlja put mogućnosti (prilika). Na forumu je određen (postavljen) cilj zajedničke izgradnje inicijative „Pojas i put“ visokog kvaliteta, postignut je konsenzus o uspostavljanju globalnog partnerstva za međusobno povezivanje i komunikaciju i ostvareno je više plodonosnih rezultata. Od prošlog do ovog foruma postignuto je 283 konkretnih rezultata. Tokom foruma održana je i konferencija preduzetnika tokom koje su kineska i inostrana preduzeća potpisala ugovore o saradnji na projektima u vrednosti više od 64 milijarde dolara. Predsednik Aleksandar Vučić je na poziv učestvovao na forumu i sastao se sa predsednikom Si Đinping. Šefovi naše dve zemlje smatraju da bilateralna saradnja u svim oblastima stabilno napreduje, a da je međusobno političko poverenje ojačano. Srbija je važna zemlja u okvirima zajedničke izgradnje inicijative „Pojas i put“. Dve strane treba da produbljuju obostrano korisnu saradnju kako bi doprineli blagostanju naroda naše dve zemlje.

12. aprila održan je Osmi sastanak lidera Kine i zemalja Centralne i Istočne Evrope. Predsednica Vlade Republike Srbije Ana Brnabić je takođe učestvovala i sastala se sa premijerom Državnog saveta Narodne Republike Kine gospodinom Li Kećangom. Premijer gospodin Li Kećang je tom prilikom izrazio da je kineska strana spremna da sa srpskom stranom nastavi da podstiče saradnju u oblasti ekonomije i trgovine, izgradnje infrastrukture i drugim i da podržava kineske firme da investiraju u Srbiji i učestvuju u projektima izgradnje infrastrukture u Srbiji.

Može se reći da je ovogodišnji april mesec „plodonosan“, tokom ova dva dešavanja, Kina i Srbija su zajedno potpisale više dokumenata o saradnji kao što su „Plan bilateralne saradnje u okvirima zajedničke izgradnje inicijative Pojas i put“, sporazum o finansiranju izgradnje deonice auto-puta E763, izgradnji deonice železničke pruge na relaciji Novi Sad-Subotica, o saradnji na projektima u oblasti železnice, auto-puta, industrijskog parka, investicija, finansiranja i drugih.

Više...

Ambasadorka Anke Konrad: Srbija bi u narednom periodu mogla da bude motor za ceo region

Srbija ima kapacitet da brže napreduje na putu u EU, izjavila je ambasadorka Nemačke u Beogradu Anke Konrad. Ona je naglasila da bi Srbija u...

Japan donirao opremu zdravstvenim ustanovama u Srbiji

Ambasador Japana u Srbiji Akira Imamura potpisao je ugovore o donaciji opreme u vrednosti od gotovo 130.000 evra sa direktorom Doma zdravlja Vladimirci Brankom...

Nikolaos Sliousaregko President of the Management Board of HBA

Nove mogućnosti za ulaganja

Prisustvo premijera Grčke, Kirjakosa Mitsotakisa i predsednika Srbije, Aleksandra Vučića grčko srpskom poslovnom forumu označava veliki pomak u ekonomskim odnosima Srbija je uspela da sačuva...

Fanina Kovačević-Popaz, izvršna direktorka HBA

Doslednost i inovativnost

Dvadeset godina uspešnog rada predstavljaju izvor inspiracije i dobrih praksi koje će Helensko privredno udruženje Srbije nastaviti da primenjuje i u trećoj deceniji svog...

Vesti

Dijalog Beograda i Prištine: Izjava visokog predstavnika povodom godišnjice Sporazuma o putu ka normalizaciji i Aneksa za njegovu primenu

Prenosimo izjavu visokog predstavnika Evropske unije za spoljne poslove i bezbednosnu politiku i potpredsednika Evropske komisije Žozepa Borelja. Engleska...

Zet Donalda Trampa potvrdio plan ulaganja u centar Beograda i albansku obalu

Džared Kušner, zet i savetnik bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa u Beloj kući, potvrdio je informaciju o planiranom ulaganju...

Pokrenut novi fond za Zapadni Balkan uz pomoć EU i EBRD

Evropska banka za obnovu i razvoj (EBRD) najavila je pokretanje "Enterprise Expansion Fund II" (ENEF II), investicionog fonda koji...

Evropski parlament usvojio Zakon o veštačkoj inteligenciji

Evropski parlament je usvojio Zakon o veštačkoj inteligenciji (AI) sa ciljem zaštite osnovnih prava, demokratije, vladavine prava i ekološke...

Evroparlamentarci usvojili stav o Instrumentu za Zapadni Balkan

Poslanici u odborima Evropskog parlamenta za spoljne poslove i budžet usvojili su stav o Instrumentu za reformu i rast...